Vianočná šošovica

emko ~ 22. december 2023 - 5:23

V každom regióne sú iné vianočné zvyky a odlišnosti, ba dokonca v každej rodine sa varí iná polievka. Môže to byť typická kapustnica s hríbami, s mäsom, bez mäsa, so slivkami, so smotanou, bez smotany. Alebo hríbovica, hrachovica, rybacia, niekde aj hŕstková či šošovica.

U nás sa robí na Štedrý deň šošovicová smotanová polievka so sušenými slivkami, ako ma ju naučila moja babička.

Suroviny
200
g
podľa potreby
 
podľa potreby
 
Sezóna

Šošovicu namočíme na niekoľko hodín do vody, potom vodu zlejeme a šošovicu uvaríme do polo mäkka asi v litri čerstvej vody spolu s bobkovým listom. Pridáme sušené slivky a povaríme so šošovicou do mäkka.

Na tuku osmažíme na drobno nakrájanú cibuľu, pridáme múku, zalejeme studenou vodou, premiešame a prilejeme do hrnca k mäkkej šošovici. Dochutíme soľou a korením. Chvíľku povaríme za stáleho miešania a zjemníme smotanou.

Polievka je sladká od sliviek a cibule, takže ak má niekto rád na kyslo, môže si ju dochutiť octom. Ten však pred vyliatím do polievky rozrieďte trochou vody, aby sa polievka nezrazila.

Komentáre

EvaMa ~ 26. december 2020 - 12:19

Skvelá polievka. Tie slivky tomu dodali úplne inú chuť! Robila som s červenou cibuľou lebo iná doma nebola :) Ďakujem za recept!

0

Marienka ~ 28. december 2016 - 2:46

Polievocka bola vyborna, nikdy predtym sme taku na stedrovecerny stol nepodavali, ale uz sa stane sucastou vianocneho menu. :D

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj