Sypaný tvarožník

emko ~ 11. február 2024 - 3:17

Jednoduchý a vynikajúci tvarohový koláčik, ktorý vydrží niekoľko dní. Dokonca čím je odležanejší, tým je chutnejší.
Cesto je tenučké, plnka bohatá a najlepšia je vrchná maslová časť. Pripomína drobenku z poctivých babkiných koláčov. A ako sa vám pri pečení rozvonia kuchyňa. Lepšia vôňa snáď ani neexistuje :)

Hrnček - 250 ml
Plech - 28 x 36 cm

Suroviny
1
hrnček
2 a 1/2
hrnčeka
Plnka:
 
 
4
ks
Ostatné:
 
 
200
g

Plech vystelieme papierom na pečenie a rúru vyhrejeme na 180 stupňov. V miske zmiešame cukor s múkou a kypriacim práškom. Polovicu tejto sypkej zmesi nasypeme po celom obvode plechu. Snažíme sa rovnomerne. ´

Tvaroh, vajcia, vanilkový cukor a kôru z jedného citróna vymiešame a veľkou lyžicou pomaly pokladieme na sypkú zmes. Stierkou opatrne uhladíme.

Plnku zasypeme rovnomerne druhou polovicou sypkej zmesi a povrch obložíme tenkými plátkami studeného masla.

Tvarožník vložíme do vopred vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečieme asi 45 minút. Koláč sa krásne v rúre nadvihne a prepečie. Po vychladnutí spľaskne, ale má to tak byť, neľakajte sa.

Tvarožník môžeme ihneď krájať aj jesť. Ale najlepší je vychladený na druhý deň. Dokonca čím je starší, tým je chutnejší :-)

Komentáre

harnosova ~ 25. apríl 2018 - 4:54

jablkova verzia je ,ze do stredu dame jablka,cca necele kilo ocistenych,nakrajanych jablk ako do strudle,posypeme skoricou,cukrom,hrozienka .V hrnceku si rozmixujeme 1 van.puding 3 vajcia a 3 dcl mlieka a tymto polejeme jablkovu zmes a pak ako aj pri tvarohovej variante sypka zmes,maslo a po upeceni krajame az uplne vychladnuty kolac

0

orinka ~ 17. október 2016 - 13:23

Já ten recept znám, už leta ho úspěšně dělávám a pořád nevycházím z údivu, jak je snadný a dobrý. Geniální! Nevymyslila jsem ho, tehdy jsem na něj našla recept jako na Švédský sypaný koláč, později jsem ho uviděla pod názvem Koláč lenivé hospodyně. Ve všech případech je vynikající, za chvilku hotový a spolehlivě chutný.

0

emko ~ 17. október 2016 - 13:26

In reply to by orinka

Ja si tiež pamätám, keď som ho robila prvýkrát, tak som veľmi podozrivo zazerala.. Sa mi nechcelo veriť, že z toho, čo tam nasypem, bude nejaký koláč..
A nakoniec jaká dobrota mňam :)

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj