Šamrolky

emko ~ 7. december 2023 - 6:41

Šamrolky má rád snáď každý. Najlepšie sú na druhý deň, keď cesto troška zvnútra navlhne od sladkého snehu.
Príprava je pomerne jednoduchá, ak viete, ako na to. Trubičky sú upečené za 15 minút, medzitým pripravíme sneh a potom už len šamrolky naplníme. Je to rýchlejšie než upiecť napríklad bábovku :)

Šamrolky sa robia väčšinou z lístkového cesta. Dajú sa ale aj pripraviť z cesta smotanového, alebo z cesta sádelníkového. Ideálny recept, ak neviete, čo s prebytočnými bielkami.

Z dvoch lístkových ciest a 6 bielkov upečiete 30 šamroliek.

Suroviny

Lístkové cesto rozvaľkáme na jemne pomúčenej doske na obdĺžnik asi 50 x 30 cm. Takto rozvaľkáme aj druhé cesto.

Každé cesto potrieme rozšľahaným vajcom. Zvisle nakrájame rádielkom z každého cesta 15 pásikov. Cesto navinieme suchou stranou na trubičky tak, aby sa kúsok prekrývali. Trubičky uložíme na plechy 2 x po 15 kusov. Uložíme ich ďalej od seba, aby sa pri pečení nespojili.

Trubičky pečieme vo vyhriatej rúre na 200 stupňov asi 15 minút. Než sa trubičky upečú, dáme do hrnca 300 g cukru a zalejeme ho asi decilitrom vody. V druhej miske vyšľaháme bielky s 200 g cukru do tuha. Privedieme k varu cukrový rozvar a povaríme ho asi 5 minút na miernom ohni "na niť". Vznikne vlastne hustejší sirup, ktorý vyskúšame tak, že z neho kvapneme na tanierik. Po chvíli, keď dáme kvapku medzi prsty, mala by sa vytvoriť niť. Takýto rozvar pomaly vlievame k vyšľahanému snehu a šľaháme spolu do hustej peny. Pena po vytiahnutí metličiek musí urobiť špičku, nesmie byť riedka.

Keď sa trubičky na šamrolky dopiekli, stiahneme ich z trubičiek a necháme vychladnúť. Ešte vlažnú snehovú penu nastriekame cukrárskym vrecúškom do trubičiek z oboch strán až do stredu, aby boli plné. Hotové šamrolky môžeme jemne poprášiť práškovým cukrom.

Komentáre

Medovnicek ~ 2. september 2014 - 5:45

Teraz sa tie formičky dajú kúpiť už aj u nás v Senici v Domácich potrebách, Jožino im tam spomenul, že na ne chodíme do Holíča, tak si vedúca kázala jednu kúpiť a neskôr ich zabezpečila už aj u seba v obchode, takže ak by si ešte niekedy nejakú potrebovala, stačí sa len ozvať:)

0

Archaa ~ 4. marec 2014 - 5:59

Šamrolky som si tiež nenechala újsť. Robila som klasiku s lístkovým! Skvelé!!!! Ďakujeeeeeeeeeem!

0

veronika353 ~ 10. február 2014 - 7:53

Paráda!Tyto trubičky měl moc rád múj tatínek,vždycky,když měl narozeniny nebo svátek,tak jsem je pekla :-)

0

serpico ~ 7. február 2014 - 7:32

...vyzerajú famózne !!!!! (a dávam 5, slovom päť, výkrikov ! )

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj