Šalát na chlebíčky

emko ~ 28. december 2022 - 14:06

Tento šalát na chlebíčky je niečo medzi parížskym a vlašským šalátom. S ničím kupovaným sa nedá porovnať. Taká naša slovenská klasika, ktorú vo svete nenájdete :)

Obložené chlebíčky máme všetci hlboko zakorenené. Boli a sú vďačnou pochúťkou na každej oslave. Alebo ráno v cukrárni bežne vidíme, ako si niekto dopraje ku kávičke lahodný ozdobený chlebíček.

Je to pohodlné. Šalát je jednoduchý, raz dva máme celú misu hotovú a už môžeme ujedať.

Rozpis surovín v recepte je asi na jeden kilogram šalátu. Menej sa ani robiť neoplatí, pretože čo nedáme na chlebíčky, skonzumujeme s čerstvým pečivkom.

Uvarené zemiaky v šupke očistíme a vychladnuté nakrájame do väčšej nádoby na malé kocky tak, že cez koliesko po kúskoch každý zemiak otáčame a tým ho odkrajujeme.

Bielu šalátovú cibuľu nasekáme na celkom malé kocky do druhej misky. Cibuľu posolíme, posypeme čiernym mletým korením, premiešame a necháme chvíľku odležať.

Keď je cibuľa zmäknutá, nasypeme ju k zemiakom a všetko zalejeme sladko-kyslým nálevom, asi 100 - 200 ml. Ako nálev použijeme tekutinu zo sterilizovaných uhoriek, ktorý do nádoby nalejeme cez sitko. Premiešame a necháme opäť odstáť.

Potom nastrúhajte uvarenú mrkvu a sladko - kyslé uhorky. Hrášok pridáme do nádoby spolu s mrkvou a uhorkami. Všetko spolu premiešame. Salámu pokrájame na malé rezančeky, pridáme do nádoby a premiešame spolu s ostatnými surovinami.

Šalát ochutnáme a podľa chuti ešte prisolíme a prikoreníme. Nakoniec pridáme do šalátu ochutenú majonézu, ak je príliš kyslá, pridáme aj mletý cukor. Všetko dochutíme worcesterom a už len jemne premiešame tak, aby sa šalát spojil. Ak sa je šalát hustý, prilejeme troška sladkej smotany.

Komentáre

Michaela Chrastinová ~ 5. marec 2022 - 10:17

Vynikajúci recept. Čakáme návštevu a opäť som siahla po tomto recepte, domácemu šalátu sa nič nevyrovná. Aj finta s pootáčaním krájatka na zemiaky je super. 

1

svetlany40 ~ 31. december 2015 - 5:25

A uz kmitam v kuchyni a pripravujem silvestrovske dobroty . Chlebicky nesmia chybat , take nase slovenske 😀, salat som si pripravila vcera vecer , je perfektny .

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!

Zdielaj