Opitý Izidor

emko ~ 26. november 2023 - 7:14

Starý dobrý opitý izidor. Zákusok plný orechov a rumu. Na sviatky, oslavy a Vianoce ideálny. Hlavne keď sa do orechov podarí uliať viac rumu :)

Recept je na menší plech 22x28 cm. Ak chcete piecť opitého izidora na veľkom plechu, pripravte si jeden a pol dávky všetkých surovín.

Suroviny
Cesto:
 
 
150
g
4
ks
Orechová plnka:
 
 
100
g
200
ml
Krém:
 
 
300
ml
300
g
Ostatné:
 
 

V jednej miske vyšľaháme tuhé bielky, v druhej mäkké maslo s cukrom a žĺtkami. Do maslovej zmesi primiešame mleté orechy, múku s kypriacim práškom a zľahka vmiešame sneh. Cesto je hustejšie ako piškótové. Preložíme ho na plech s papierom, alebo na plech vymastený a múkou vysypaný a povrch uhladíme. Vložíme do rozohriatej rúry na 180 stupňov a upečieme.

Vychladnutý korpus potrieme marhuľovým džemom. Stačí tenká vrstva - asi 150 g. Orechovú plnku pripravíme tak, že orechy zmiešame s cukrom, vanilkou a prilejeme rum. Ja som do rumu namočila na noc hrozienka a celé som to vyliala na orechy. Túto plnku preložíme na džemom potretý korpus a rozvrstvíme po celom zákusku.

Krém pripravíme tak, že v mlieku uvaríme zlatý klas s kakaovým práškom a necháme vychladnúť. Počas chladnutia občas metličkou prešľaháme, aby puding nestvrdol. V miske vyšľaháme mäkké maslo s cukrom a postupne prišľaháme všetok puding. Tento vyšľahaný krém preložíme na orechovú plnku a uhladíme do roviny. Dáme na chvíľu stuhnúť do chladničky.

Zákusok polejeme čokoládovou polevou. Opäť necháme stuhnúť a poriadne vychladeného opitého izidora nakrájame na obdĺžniky. Na ozdobu si necháme kúsok krému. Z neho môžeme nastriekať na kraj dve hviezdičky a medzi ne vložiť orech.

Opitého Izidora krájame ostrým tenkým nožíkom namočeným v horúcej vode. Čokoláda sa nebude lámať a rezy sú krajšie. Samozrejme, koláč musí byť stuhnutý a vychladený. Dobrú chuť.

Komentáre

Destovka ~ 11. december 2019 - 5:30

Chtěla bych si tento recept natisknout. Nevidím tady žádnou volbu na PRINT ☹️

0

Zuzi ~ 5. december 2014 - 11:16

...tento kúštiček ostal z Izidora, ktorý som upiekla kolegyniam na Mikuláša :-)
a bola som pochválená.

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj