Hubová držková

emko ~ 27. august 2023 - 14:45

Hubová držková je skvelá alternatíva pre tých, čo držky zrovna nemusia. Vačšinou robím túto polievku z hlivy, ale tentokrát som dostala darom úžasnú baraniu hlavu a musím povedať, že táto držková bola neodolateľná! Kúsky baranej hlavy sa pridávajú do polievky až nakoniec. Takže držia pekne konzistenciu, nie sú mazlavé, ale krásne chrumkavé.
Najdôležitejší je samozrejme, ako aj u každej inej polievky, solídny základ. S ním sa pohrajte a tiež poctivo dodržte techniku. Bude sa vám hodiť do ďalších kuchárských stratégií.

Najprv si pripravíme základ polievky. Vo väčšom hrnci usmažíme na oleji na jemno nakrájanú cibuľu.

Zaprášime múkou a rýchlo metličkou premiešame, aby sme nemali v polievke hrudky. Chvíľu ďalej miešame. Múka trochu spení a stane sa lepšie stráviteľnou.

Čas pridať mletú papriku a rascu. Znovu premiešame, ale už len krátko, aby sa paprika nepripálila a nezhorkla. Pokazilo by nám to celú polievku.

A teraz pridáme vývar. Môžete použiť zeleninový, hubový, alebo hovädzí. Vývar je dobré mať horúci a prilievať ho na začiatku postupne po troškách. Premiešať poriadne metličkou, aby sme nemali v polievke hrudky.

Prilejeme zbytok vývaru, pridáme bobkový list a nové korenie pre vôňu. Necháme pomaly variť, len jemne prebublávať pod pokrievkou asi pol hodiny. Potom ochutnáme, pridáme soľ a čierne korenie podľa chuti (záleží na sile vývaru). Vytiahneme bobkový list a nové korenie.

Barania hlava sa nemusí nijako špeciálne krájať. Rozdrvíme ju v prstoch veľmi jednoducho, rozpadá sa skoro sama. Ostane nám len tvrdý stred huby a ten vyhodíme. Pozor ale! Táto malá mrška je háklivá na poriadne očistenie. Takže pokiaľ sa varí základ polievky, dajte si záležať a vyberte zo záhybov každý kúsok ihličia a špiny.

Baraniu hlavu pridáme do polievky a necháme asi 5 minút prevariť.

Úplne na koniec varenia pridáme do polievky rozotretý cesnak a v dlaniach rozmrvenú majoránku. Odstavíme z plameňa. Dosolíme a okoreníme podľa chuti.

Hotovo :)

Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!

Zdielaj