Hovädzí tokáň

emko ~ 11. október 2023 - 12:30

Tokáň je starší príbuzný gulášu. Pochádza zo Sedmohradska ešte z doby pred tureckou nadvládou. Líši sa od paprikáša, alebo perkeltu, pretože  tokáň sa varí bez papriky, s čiernym korením, kombinuje sa niekedy so slaninou, s hubami, s paradajkami alebo s klobásou. Ja som zvolila jednoduchú variantu s paradajkami, na víne a s domácou cestovinou. 

Suroviny
2
ks
3
strúčiky
1
PL kopcom
200
ml
 
 

Mäso na prípravu tokáňa nakrájame na tenké rezance. Na masti opečieme nakrájané dve väčšie cibule a orestujeme na nej mäso. Dve veľké paradajky (asi 300g) rozmixujeme a pridáme k orestovanému mäsu (v zime dávame radšej paradajkový pretlak). Premiešame, ochutíme soľou, roztlačeným cesnakom a mletým čiernym korením. Podlejeme vínom a pomaly pod pokrievkou dusíme. Občas podľa potreby podlejeme vodou a pred koncom častejšie miešame, pretože šťava je hustá, prebytočná tekutina sa odparila. Tokáň netreba zahusťovať múkou.

K tokáňu podávame domáce cestoviny: 300 g hrubá múka, 5 vajec, pol deci mlieka, soľ. Urobíme redšie cesto a cez haluškovač ho necháme pomaly kapať do vriacej osolenej vody.

Komentáre

Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj