Štafetky - roládky

emko ~ 2. december 2023 - 5:30

Neviete čo so zvyšnými bielkami? Upečte štafetkové roládky. Sú to efektné, celkom jednoduché a veľmi chutné vianočné koláčiky. Káva, rum, orechy a čokoláda, spolu s jemným krémom. To vás dostane :)

Suroviny
Cesto:
 
 
Krém:
 
 
40
g
1
PL
200
ml
250
g
1
PL
Poleva:
 
 
30
g
Sezóna

V prípade štafetiek je dobré bielky odvážiť. Orientačne je to asi 7-8 bielkov. Ale záleží od veľkosti vajec. Bielky vyšľaháme a postupne do nich prišľahávame cukor. Potom už len zľahka primiešame pomleté orechy a múku. Túto hmotu rozotrieme na dva papiere, ktoré na plechu upečieme. Pred pečením cesto sitkom jemne poprášime mletým cukrom. Pečieme v rúre rozohriatej na 200 stupňov asi 8 minút, nie príliš tmavé, aby sa nelámali. Cesto po upečení ide pekne odlúpnuť, je tvárne a vychladnuté ho rozdelíme po dĺžke rádielkom na tri pruhy.

Krém pripravíme tak, že z 40g múky a 40g masla usmažíme svetlú zásmažku, pridáme kávu (prášok) a zalejeme mliekom. Hmotu prevaríme na kašu. Kávu môžeme použiť nescu, alebo pol na pol so zrnkovou. Necháme vychladnúť, občas premiešame. V miske vyšľaháme zmäknuté maslo s cukrom a prišľaháme kávovú kašu. Dbáme na to, aby všetky suroviny mali rovnakú teplotu. Do krému nakoniec metličkou vmiešame lyžicu rumu.

Krém nanesieme na pláty cesta do troch štvrtín a zavinieme roládky. Poukladáme ich na plech a dáme stuhnúť do chladničky. Potom ich nakrájame asi na 5 cm kúsky a konce ponamáčame v čokoláde.

Komentáre

ogeletka ~ 20. december 2016 - 8:33

Podarili sa.Sú perfektné. Neviem či do sviatkov vydržia.Mám ich uskladniť v chladničke,alebo stačí v špajzi?

0

veronika353 ~ 17. december 2014 - 10:01

Štafetky taky dělávám,mám trochu jiný recept,ale výsledek je stejný:-)Ten zásmažkový krém musím někdy vyzkoušet.

0

Zuzi ~ 17. december 2014 - 6:38

Tánička, prosím vás ako dlho vydrží tento krém ?...je mi jasné že kým sa nezje:-)! ale hľadám nejaký trvanlivejší krém, ktorým naplním koláčiky a budem ich skladovať v špajzi. Robila som tento kávový, len namiesto mlieka som dala 2,5 dl silnej čiernej kávy a bol parádny...myslíte že ním môžem plniť už teraz? ďakujem

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj