Šuhajdy

emko ~ 17. november 2023 - 12:00

Šuhajdyvianočné nepečené koláčiky, podobne ako úliky. Stred košíčkov je extra šťavnatý, orechový s vôňou rumu :)

Čokoládu na šuhajdy môžeme uvariť z čokoládových tyčiniek. Ako v tomto recepte, kde sú šuhajdy pripravené z ľadových gaštanov. Tie majú super nugátovú plnku.

Vrchnú časť čokolády na šuhajdách ozdobujeme rôznymi cukríkmi, orechami, alebo lentilkami.

Z tejto dávky vyjde asi 60 naplnených stredne veľkých košíčkov.

Suroviny
Čokoláda:
 
 
Plnka:
 
 
150
ml
50
g
100
g
Sezóna

Nad parou rozpustíme najskôr tuk a potom vložíme čokoládu spolu s tyčinkami. Tuk nesmie byť príliš horúci, lebo by sa čokoláda zhrčkavela.

Rozpustenú čokoládu nalejeme do odmerky a nalejeme na dno košíčkov. Necháme stuhnúť a čokoládu v odmerke zatiaľ vložíme do hrnca s horúcou vodou, aby nestuhla.

Než čokoláda v košíčkoch stuhne, uvaríme plnku. Pomleté orechy spolu s cukrom a hrozienkami dám do horúceho mlieka s maslom. Povaríme asi minútku a odstavíme. Pridám rumovú esenciu. Nemalo by to byť príliš husté, lebo po vychladnutí plnka stuhne.

Orechovú plnku porozdeľujeme kávovou lyžičkou do košíčkov na stuhnutú čokoládu. Dobré je kôpky orechov mokrým prstom trošku roztiahnuť, aby z košíčkov nevytŕčala. Plnku pozalievame zbytkom teplej čokolády a necháme stuhnúť. Než čokoláda celkom stuhne, ozdobíme ju.

Komentáre

veve90 ~ 14. december 2016 - 2:35

Tak som včera dorobila vaše šuhajdy a sul naozaj výborné, akurát, že mi vyšlo len 30ks nie 60ks :) Asi som dala väčšie košíčky a na spodok možno viac čoko ako vy, robila som ich prvýkrát tak som to tak neodhadla. Každopádne sú úžasné a recept ukladám :)

0

veve90 ~ 13. december 2016 - 12:53

Dobrý deň, večer chcem robiť tieto šuhajdy a chcela som sa spýtať, keby som nedávala do čokolády tie gaštany, aký pomer surovín na polevu by tam bol? :) Vďaka moc :)

0

Žirafka ~ 22. december 2014 - 2:46

Moje letošní šuhajky :-) ztužený tuk jsem plně nahradila kokosovým olejem a máslem (v poměru 200g kokosového oleje + 50g másla), půlku šuhajek jsem dělala s hořkou čokoládou a hořkými kaštany a půlku s mléčnou čokoládou a kofilou, zdobila jsem kandovanou pomerančovou kůrou, pistáciovými oříšky, červenými půlkami ořechů a kokosem :-) Recept je výborný, všude Vás doporučuji.......dovolila jsem si vložit recept i s odkazem na Vás na své FB stránky o vaření....snad to nevadí.

0

Medovnicek ~ 25. november 2014 - 8:42

Tánička tiež asi vymením stužený tuk za maslo a určite vyskúšam

0

jerica ~ 23. november 2014 - 12:55

vyberám si k Vianociam, šuhajdy nesmú chýbať , teším sa aj na snehové kolieska, hlavne na stromčeku :-)

0

veronika353 ~ 22. november 2014 - 3:26

Do náplně dávám trošku karamelového salka a lískový ořech,je to podobné toffifee :-)))

0

Zuzliak ~ 26. december 2013 - 6:03

Tani, suhajdy milujem od detstva, ale tu som sa na nich naucila super trik: namiesto 1/4 kila tuku do cokolady primiesaj 13-15 PL slahackovej smotany- ine uz chciet nebudes ;)

0

Zuzliak ~ 26. december 2013 - 8:17

In reply to by Tana

Nemas zaco, Tani- proti gustu ziaden disputat- ja som tento sposob na suhajdy objavila pri vyrobe truffels a straaasne dobre to bolo. Tak si myslim- na jaku chmarku davat tuk, ked slahacka je lepsia? :-D

0

Žirafka ~ 18. december 2013 - 5:23

Dobrý den Táni :-) tak šuhajky mám hotové. Zvolila jsem trošku zdravější variantu a použila máslo místo stuženého tuku, zdobila jsem spíš přírodně, nemám ráda barvené ozdůbky, už kvůli dětem. Děkuji, recept je bezvadný a mám co dělat,abych uchránila košíčky a vydržely do vánoc :-) V lednici už se mě chladí hmota na pudinkové kuličky podle Vás, obsah hrnce chutná výborně, možná ji už při samotném vytváření kuliček sním :-) Miluju totiž vše čokoládové......já do kuliček dala místo vanilk.pudinku jeden čokoládový a mám výborné bio kakao ze zdr.výživy, to dělá z kuliček něco úžasného :-) Určitě pak zase vložím foto,až dílo dokonám :-)

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj